Budka strażnicza – jak bardzo jest potrzebna?

Budka strażnicza, budka wartownicza to najczęściej niewielki budynek wolnostojący. W jakim stopniu stróżówka będzie wykorzystywana do ochrony, zależy w głównej mierze od jej wykonania, a także umiejscowienia. Stróżówka, budka wartownicza powinna zapewniać komfort pracy, przede wszystkim musi być skonstruowana tak, aby uwzględniała cechy klimatyczne poszczególnych regionów, a także długość przebywania strażników ochrony w jej wnętrzu. Pamiętajmy, że portiernia musi być sucha i ciepła, aby zapewnić jak najlepsze samopoczucie pracującym tam pracownikom ochrony. Jest to klucz do efektywnego wykonywania swoich obowiązków, a także zapewnienia bezpieczeństwa dla klienta.

Budka strażnicza powinna zapewniać odpowiednie pole widzenia dla pracowników ochrony. Z tego powodu portiernia, stróżówka wyposażona jest w odpowiednio duże okna pcv. Okna pcv montuje się z kilku stron. Aby uzyskać maksymalne bezpieczeństwo, budka strażnicza jest umieszczana na specjalnym podeście. Niezbędnym warunkiem do prawidłowej reakcji pracownika ochrony i wykrycia każdego wtargnięcia na teren klienta jest niezawodność budki wartowniczej. Stróżówka, budka wartownicza niezaprzeczalnie musi być bardzo solidną i wytrzymałą konstrukcją, tylko taka budka wartownicza może zapewnić bezpieczeństwo klienta, a także pracownika ochrony. Budka strażnicza musi wytrzymać duże działanie siły, jest to szczególnie ważne przy braku posiadania broni przez pracownika ochrony.

Konstrukcja i przeznaczenie

Portiernia (stróżówka, budka parkingowa, budka wartownicza, budka strażnicza, budka ochrony) – jest to obiekt zbudowany z płyty warstwowej na bazie zabezpieczonej przed korozją stalowej konstrukcji, przeznaczony dla pracowników ochrony, obsługi klienta lub portierów. Najczęściej usytuowany jest przy parkingach, placach budowlanych, wjazdach do zakładów i firm oraz innych miejscach wymagających dozoru bądź kontroli.

Podłoga i jej budowa

  • warstwa wewnętrzna – płyta OSB, wykładzina PCV
  • warstwa spodnia ocieplona płytą warstwową o rdzeniu styropianowym
  • konstrukcja stalowa

Portiernia, stróżówka wartownicza, rodzaje

Budki parkingowe – są to mobilne małe obiekty wykorzystywane jako wszelkiego rodzaju stróżówka lub portiernia. Miejscami, gdzie warto, aby stała tak budka są place budowy, parkingi, a także obiekty, na których odbywają się imprezy plenerowe. Taka budka to wielka zaleta, posiadają one wydzielone miejsca do pracy, zaplecza socjalne, toalety, a nawet szatnie. Tego rodzaju budki mogą stanowić zarówno miejsce pracy, jak i zaplecze socjalne w miejscach, gdzie trudno o dedykowane do tego pomieszczenia.

Antyterrorystyczne budki strażnicze – jest to rzadkie, ale ciekawe rozwiązanie. Przeznaczone są na tereny budynków rządowych, ambasady, jednostki wojskowe, rafinerii, elektrowni. Zbudowane są ze wzmocnionej płyty warstwowej. Posiadają drzwi odporne na ataki terrorystyne, aby dobrze chroniły tych, którzy mają chronić nas.

Wymiary budek parkingowych

Rozmiary budek parkingowych zaczynają się od standardowych rozmiarów 150 x 150cm. Posiadają one ściany i dachy z płyty warstwowej, podłoga najczęściej wykonana jest z płyty OSB. Wykończona jest wykładziną pcv. Rdzeń wykonany jest ze styropianu, aby podłoga nie przepuszczała wilgoci. Drzwi najczęściej wykonane są ze stali lub aluminium. Dachy wykończone są rynnami, aby bez problemu odprowadzały wodę i nie obciążały konstrukcji.

Inne zastosowania

  1. Punkt informacyjny na imprezie masowej,
  2. Punkt sprzedaży pamiątek, upominków, plakatów, koszulek,
  3. Budka do sprzedaży biletów czy wejściówek na różnego rodzaju imprezy, koncerty, pokazy,
  4. Biuro promocji przedsięwzięcia, akcji, osób publicznych.
  5. Kiosk (Główną zaletą kiosków jest niewielki rozmiar, dzięki któremu można je wkomponować bezproblemowo w miejską przestrzeń. Ich wielkim plusem jest również mobilność. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie można przenieść kiosk w inne miejsce i stabilnie go postawić na gruncie. Jest doskonałym rozwiązaniem dla biznesów sezonowych).
  6. Garaże
  7. Portiernia (Najczęściej realizowane obiekty mają w podstawie 10 m2. Konstrukcja portierni jest przystosowana do wielokrotnego przestawiania dźwigiem, a rolę konstrukcyjną spełniają również płyty warstwowe. Najczęściej spotykanym modelem stróżówki jest obiekt z jedne drzwi stalowe oraz okna PCV z trzech stron. Producent stróżówek, jako że wartownia jest obiektem mniejszym od pawilonów handlowych czy kiosków, transportuje gotowy produkt w jednym elemencie dostarczane w miejsce przeznaczenia. Wybierz odpowiedni produkt dla siebie. Jeśli masz jakieś pytania, wyślij prośbę o kontakt. Po podaniu danych osobowych wybierz kontakt, wyślij i czekaj na zgłoszenie. Informacje, jaka jest cena konkretnego produktu, również możemy uzyskać poprzez stronę.

Stróżówki (inaczej portiernie, wartownie) powinny stanowić wizytówkę miejsca, które chronią. Niestety najczęściej przy wjeździe do firm witają nas tandetne, niepasujące do otoczenia stróżówki kontenerowe. Pamiętać należy, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Dlatego oprócz tego, że obiekt musi być funkcjonalny, musi również dobrze się prezentować. Standardowo są one wyposażone w instalację elektryczną. Można także zamontować w środku ogrzewanie dla zwiększenia komfortu jeśli jest używana przez cały rok.

 

Jak wielka powinna być stróżówka?

Najważniejsze jest, aby dokładnie określić, ile osób będzie w niej pracować, ponieważ Kodeks pracy dokładnie określa wymaganą wielkość pomieszczenia pracy. Jeśli ma być przeznaczona do pracy dla jednego osoby, wymiary zewnętrzne budynku 2m x 2m w zupełności wystarczą, aby stworzyć komfortowe miejsce pracy. W takim wnętrzu zmieści się wygodne krzesło dla pracownika i blat roboczy. Kiedy teren chroniony, oprócz weryfikowania tożsamości osób, wymaga również patrolowania, tzw. obchodu, dobrym rozwiązaniem jest zakup stróżówki, która będzie wygodnym miejscem pracy dla dwóch ochroniarzy. Jeżeli zakładamy, że w stróżówce powinna znajdować się toaleta, to budynek będzie nieco większy, aby na każdego z pracowników jednocześnie pracujących przypadała odpowiednio do przepisów wolna powierzchnia i objętość pomieszczenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *