Garaż z płyty warstwowej projekt

Płyta warstwowa coraz częściej i chętniej wykorzystywana jest do budowy garażu. Idealnie nadaje się do wykonywania z niej lekkich obudów oraz dachów. Garaże z płyty warstwowej zachowują wysokie parametry termoizolacji. Dodatkowo konstrukcja tego typu znacznie przyspiesza pracę.

 

Czym jest płyta warstwowa?

Płyty warstwowe zbudowane są z dwóch blach, pomiędzy którymi znajduje się trzon umieszczony tam w celu izolacji termicznej. Taka konstrukcja stalowa bardzo często porównywana jest do kanapki z racji swojej budowy. Odpowiedni trzon płyty odpowiada za parametry wytrzymałościowe i izolację termiczną. Do jego wykonania wykorzystujemy materiały:

  • szkoło piankowe
  • wełna mineralna
  • pianki fenolowe
  • pianka poliuretanowo-izocyjanurowa PIR
  • pianka poliuretanowa PUR
  • polistyren ekspandowany (styropian) i ekstrudowany (styrodur), stosowany w postaci płyt lub bloczków

Płyty warstwowe w zależności od projektu, w jakim zostaną wykorzystane, dzielimy na: ścienne (elewacyjne – zewnętrzne oraz wewnętrzne) i dachowe. Z płyt warstwowych możemy również otrzymać drzwi do garażu lub bramy garażowe. Najważniejsze w doborze materiałów na garaż z płyt warstwowych jest ustalenie nośności, sztywności, odporności ogniowej, parametrów akustycznych oraz cieplnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że konstrukcja garażu będzie stabilna nawet w przypadku złych warunków zewnętrznych. Kiedy parametry projektu będą dobrane idealnie, odpowiednia termoizolacja pozwoli na zachowanie w środku garażu temperatury na poziomie kilkunastu stopni nawet przy temperaturze minusowej.

Garaż z płyt warstwowych

Projekt budowlany tego typu ostatnio stał się bardzo popularny, jest poważną alternatywą dla projektu starych blaszanych garaży. Jego zaletą jest bez wątpienia fakt że proces budowlany jest bardzo prosty. Taki garaż stawia się z gotowych elementów. Taki projekt cechuje się wysoką wytrzymałością a zarazem lekkością konstrukcji. Pozwala także na różnego rodzaju przekształcenia. Zapewnia również doskonałą izolację cieplną ścian, a także dachu dzięki wbudowanemu w tym celu rdzeniowi.

Hale z płyty warstwowej

Hala z płyty warstwowej to wspaniały projekt budowlany. Jest idealnym zamiennikiem dla murowanego. Przede wszystkim cena projektu jest dużo niższa a cały proces budowy o wiele szybszy. Pozwala to na szybkie rozwijanie się przedsiębiorstwa i oszczędność. Ponadto projekt ten może być wykorzystywany przez cały rok bez obaw o niekorzystne warunki pogodowe. Praca w komfortowych warunkach zimą, a także latem. Pasuje praktycznie do każdej branży. Zależnie od lokalizacji, a także przeznaczenia do projektu może być użyta konstrukcja stalowa lub aluminiowa.

Przeznaczenie obiektów z płyt obornickich:

  1. hale magazynowe – można przechowywać w nich żywność oraz maszyny budowlane. Projekt aluminiowy lub stalowy uzupełniony jest o ściany wykonane z płyty warstwowej, które umożliwiają zastosowanie systemów grzewczych wewnątrz, dobrze utrzymują temperaturę. Polecane są do projektu hal całorocznych.
  2. hale rolnicze – projekt ten jest świetnym rozwiązaniem dla małych, a także dużych gospodarstw rolnych. Jako alternatywa dla murowanego projektu sprawdzi się w postaci stajni dla konia, obory dla krów, magazynu na paszę, stodoły, a także schronienia dla maszyn rolniczych.
  3. hale przemysłowe – dużym atutem tego projektu są możliwości adaptacyjne, które pozwalają na pracę 365 dni w roku, zapewniając bezpieczeństwo i komfort osobom pracującym w środku.
  4. hale garażowe – Bez wątpienia ocieplany projekt tego typu jest świetnym rozwiązaniem do garażowania pojazdów takich jak: samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn rolniczych, statków, samolotów.
  5. hale warsztatowe
  6. hale produkcyjne

Budowa dachu z płyty warstwowej

Projekt ten ze względu na szybki i nieskomplikowany montaż jest najczęściej wykorzystywany do budowy dachu budynków przemysłowych oraz hal produkcyjnych. Jego zaletami są również niska cena, dobre właściwości termoizolacyjne, szczelność i trwałość. W ostatnim czasie zaobserwować można również tendencje do stosowania tego typu rozwiązań na dachu w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (przede wszystkim pasywnych i niskoenergetycznych), zwiększa się również ilość dachów z płyt warstwowych na budynkach użyteczności publicznej (np. w halach sportowych, pawilonach handlowo – wystawienniczych itp.).

  • błędy formalne związane z niewłaściwym wprowadzeniem do obrotu dachowych płyt warstwowych;
  • błędy projektowe związane z nieuwzględnieniem:

– wpływu koloru płyty warstwowej na ich właściwości mechaniczne,

– zaleceń producenta płyt warstwowych (zawartych w tablicach nośności) dot. między innymi dopuszczalnej rozpiętości płyt warstwowych, ilości przęseł,

– obciążeń technologicznych związanych z podwieszaniem do płyt elementów instalacji,

– wypustów burzowych,

– przeszkód pionowych występujących na dachu powodujących powstanie „worków” śniegowych,

– właściwości ogniowych, korozyjnych oraz akustycznych płyt warstwowych;

  • błędy wykonawcze projektu związane z:

– niewłaściwym przechowywaniem płyt warstwowych na placu budowy,

– niewłaściwą obróbką i przygotowaniem płyt warstwowych do wbudowywania (np. cięcie płyt warstwowych, transport pionowy płyt),

– niewłaściwym przygotowaniem podkonstrukcji (płatwi, krokwi), np. podpory nie tworzą płaskiej płaszczyzny, brak właściwych zabezpieczeń antykorozyjnych na metalowych elementach konstrukcji nośnej dachu itp.,

– wykonaniem prac bez projektu,

– brakiem lub zastosowaniem niewłaściwego sprzętu montażowego,

– zastosowaniem niesystemowych rozwiązań, nieprzewidzianych przez producenta płyt,

– niewłaściwym przygotowaniem montażystów,

– niewłaściwie prowadzonym nadzorem i kontrolą prac budowlano-montażowych.

Projekt płyt na dachu – jak zamontować?

Montaż na dachu powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem konstrukcji stalowej dachu. W innym wypadku, przy montażu płyt na niesolidnej, krzywej konstrukcji może dojść do uszkodzenia płyt pokryciowych oraz do powstania nieszczelności połaci dachowej.

Projekt stalowa dachu powinien być prosty i nie powinien wystawać z niego ponad linię konstrukcji płatwiowej element niepożądany. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, można przystępować do montażu. Właściwe ułożenie płyt w kalenicy konstrukcji hali będzie gwarantem sukcesu i solidności wykonania całego dachu.

 

Montaż płyt na dachach

Najczęstszym problemem w przypadku montażu płyt na dachu jest wysokość, na której muszą pracować monterzy. Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom warunki bezpiecznej pracy, wraz z zabezpieczeniami indywidualnymi w postaci szelek i uprzęży, które eliminują ryzyko upadku z dużej wysokości. Skutki takich zdarzeń mogłyby być tragiczne.

Odpowiednie zaplanowanie montażu płyt dachowych warstwowych jest bardzo ważne z punktu widzenia trwałości pokrycia. Należy przy tym uwzględnić kierunek układania płyt i poszczególne ich pozycje. Raz obranego kierunku nie można zmieniać, a w miarę postępu prac trzeba tak układać płytę, aby leżały one naprzeciwko głównego kierunku wiatru. Do montażu wykorzystuje się mocowania pokryć dachowych, tzw. kaloty przystosowane do płyt dachowych.

Montowane płyty powinny być nieuszkodzone i wcześniej przy ich składowaniu przez inwestora muszą być zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci. Pracownicy powinni przed rozpoczęciem montażu płyt na dachu hali wykonać paroizolację, a następnie termoizolację, co uchroni materiał przed nadmiernym zawilgoceniem i uszkodzeniem w przyszłości. W zależności od tego, z jakiego tworzywa są wykonane płyty warstwowe wykorzystywane jako pokrycie dachowe, mogą one być montowane dwu lub jednowarstwowa. Montaż dwuwarstwowy pozwala na uzyskanie wyższych parametrów termoizolacyjnych dachu, a co za tym idzie całego budynku.

 

Projekt bramy z paneli warstwowych

Projekt bramy z paneli wykorzystuje się do produkcji bram segmentowych do budynków wielorodzinnych. Projekt wykorzystuje do produkcji panele ocynkowane i powlekane poliestrem.

Grubość zastosowanej izolacji termicznej z pianki poliuretanowej daje odpowiednią grubość izolacji, która nie powoduje skraplania się pary wodnej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *